Gąbki florystyczne

Gąbka florystyczna to sekret świeżych i trwałych bukietów

Gąbka florystyczna albo gąbka do kwiatów, to materiał powszechnie używany przez florystów do tworzenia kompozycji kwiatowych. Dzięki wbiciu łodyg w sztywne podłoże można utrzymać odpowiednie kierunki i poziomy zaplanowanej dekoracji.

Tworzywo zielone ma cechy skutecznej absorpcji (wchłaniania) wody, dzięki czemu magazynuje ją i utrzymuje kwiaty w świeżości przez długi czas.

Gąbki florystyczne występują w dwóch wariantach:

  • mokra gąbka florystyczna używana do tworzenia bukietów z prawdziwych, żywych kwiatów i roślin,
  • sucha gąbka florystyczna do sztucznych kwiatów, która nie wymaga namaczania. Stosowana jest do wykonywania dekoracji różnego rodzaju.

Nasza hurtownia oferuje produkty najlepszej jakości renomowanych producentów. Należą do nich gąbki florystyczne marki Oasis oraz polskiego producenta – firmy Victoria.

Gąbka mokra (zielona) występuje w wielu kształtach i wielkościach. Jest przeznaczona do kompozycji kwiatowych, które wykorzystuje się do dekorowania wnętrz, ozdabiania stołów, samochodów ślubnych czy wieńców pogrzebowych. W naszej ofercie mokrych gąbek posiadamy klasyczne kształty m.in. prostokąty, kwadraty, kule – w wielu rozmiarach. Znajdziecie Państwo także gąbki typu ring lub serce w różnych wielkościach. Poza tym różnego rodzaju florety, czyli gąbki w stelażu stabilizującym całość. Gąbka sucha (szara) dostępna jest w wariancie klasycznym – kostce lub typu cylinder.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i asortymentem.

Produkty w kategorii: Gąbki florystyczne

Gąbka florystyczna - rodzaje i typy - co warto wiedzieć

Gąbka florystyczna, często nazywana także pianką lub kostką do kwiatów, to spienione tworzywo sztuczne o bardzo kruchej strukturze, w której umieszczamy żywe bądź sztuczne rośliny i dodatki. Dzięki niej możemy tworzyć piękne aranżacje w dowolnych naczyniach, jak misy, wazony, donice lub w innych kształtach. Wyróżnia się dwa typy tych produktów: do użytku z wodą tzw. "na mokro" (kostka zielona) lub bez wody "na sucho"(kostka szara). Gąbka florystyczna mokra (zielona) Przede wszystkim służy do pracy z żywymi roślinami. Jest bardzo krucha i delikatna, co ułatwia jej formowanie. Cała struktura i skład chemiczny są tak opracowane, aby jak najdłużej utrzymać świeżość i piękny wygląd roślin. Wchłanianie wody odbywa się poprzez działanie kapilarne, czyli pobierając wodę wypychane jest powietrze. Specjalne substancje skutecznie hamują rozwój bakterii w środowisku wodnym. To przekłada się na wydłużony okres zachowania pięknego wyglądu naszej kwiatowej dekoracji.

Jak używać mokrej gąbki florystycznej?

Gąbkę należy nasączyć wodą, najlepiej z odżywką do kwiatów ciętych. W tym celu kładziemy gąbkę na powierzchnię wody w głębokim naczyniu i czekamy aż nasiąkając sama opadnie na dno (ważne, aby nie przyspieszać tego procesu naciskając gąbkę do dna). Po wyjęciu z wody można bardzo łatwo przyciąć gąbkę nożykiem florystycznym do pożądanego kształtu. Łodygi używanych roślin zawsze należy przycinać pod kątem ostrym. Ułatwia to roślinie pobieranie substancji odżywczych. Łodyga powinna ściśle przylegać do gąbki. Gąbka się nie odkształca, czyli po ewentualnym wyjęciu rośliny zostaje otwór. Jeśli używamy dużych i ciężkich kwiatów, liści bądź łodyg należy użyć gąbki z plastikową siatką. Zadziała ona niczym stelaż utrzymując rośliny w pożądanej pozycji. Użyta gąbka florystyczna po wyschnięciu nie nadaje się do ponownego użycia. Jednakże można świeżo namoczoną gąbkę przechowywać przez kilka dni w lodówce w szczelnie zamkniętym woreczku strunowym.

Kształty gąbki florystycznej do żywych kwiatów

Jeśli chcemy wykonać kompozycje o określonej tematyce, kształcie bądź sporym gabarycie, niezbędne okazują się gotowe produkty z gąbki florystycznej. Dostępnych jest wiele kształtów i typów gąbek. Najpopularniejsze to:
Florety i garnety - to gąbki, które wyposażone są w plastikowy stelaż i/lub rączkę do utrzymania. Umożliwiają stworzenie obfitych aranżacji z użyciem wielu lub ciężkich elementów roślinnych.
Autocorso - cechą charakterystyczną jest duża przyssawka, która umożliwia umieszczenie dekoracji na karoserii auta, szybie czy innych gładkich powierzchniach.
Kostki, kule, cylindry – bazowe, gładkie gąbki o określonym kształcie. Występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo możemy dopasować ten typ gąbek do kształtu naczynia.
Kształty na styrodurze - gąbka florystyczna w konkretnym kształcie np. serca lub krzyża zabezpieczona od spodu wytrzymałym materiałem.
Ikebana - gąbka umieszczona w plastikowej podstawce. Służy do wykonywania aranżacji zgodnie z japońską sztuką układania kwiatów.
Girlandy - służą do tworzenia wiszących dekoracji kwiatowych.

Gąbka florystyczna sucha

Najczęściej są one dostępne w kolorach szarych albo brązowych. Służą do wykonywania kompozycji kwiatowych z kwiatów sztucznych lub suszonych. Do tego rodzaju pianek florystycznych nie dodajemy wody! Ten typ gąbek jest znacznie twardszy niż gąbki mokre, ale dzięki temu możemy umieścić w nich większe i cięższe elementy bez plastikowego stelaża. Gąbkę suchą przytwierdzamy do podłoża taśmą lub klejem florystycznym. Gąbka nie odkształca się, czyli raz zrobiony otwór pozostaje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl